Šokující tržní hodnota starých porcelánových sošek: Opravdu byste je vyhodili? | fitnoviny.cz
Šokující tržní hodnota starých porcelánových sošek: Opravdu byste je vyhodili?

Šokující tržní hodnota starých porcelánových sošek: Opravdu byste je vyhodili?

V druhé polovině minulého století mnoho domácností v Československu vlastnilo umělecké předměty, které dnes mohou mít nečekanou tržní hodnotu. Překvapivě, tyto předměty mohou být dnes velmi ceněny sběrateli, kteří za ně jsou ochotni zaplatit značné částky. Tato situace proměnila to, co bylo dříve považováno za běžnou součást domácího vybavení, v potenciální finanční příležitost.

10 min čtení

V mnoha československých domácnostech druhé poloviny minulého století se objevovaly umělecké kousky, jejichž vzhled působil současně moderně i prapodivně. Zatímco některé předměty vzbuzovaly obdiv, jiné vyvolávaly spíše smích či dokonce děs. Po revoluci většina z nich skončila bez milosti ve smetí, ovšem majitelé, kteří si je ponechali, mohou dnes objevit jejich výraznou tržní hodnotu.

Bizarně lesklé porcelánové sošky, jež na první pohled mohly připomínat levný kýč, jsou pro znalce umění opravdovou vzácností. Normalizační symboly domácího luxusu nebyly vždy přijaty s nadšením – zejména dětská fantazie mohla být zneklidněna podivně zkroucenými sochami antilop, tanečníků či ptačích motivů. Překvapivě se však ukazuje, že za stejná díla jsou dnes ochotní sběratelé platit částky přesahující deset tisíc korun.

Pokojové rostliny jako záchranná síla proti vlhkosti!

Pokojové rostliny jako záchranná síla proti vlhkosti!

Číst článek

Moderní porcelánové figurky vytvořené Jaroslavem Ježkem v závodu Royal Dux Bohemia v Duchcově představují příklad uměleckého génia v designu porcelánu. I když se Ježkovi v mládí nepodařilo nastoupit na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, v keramické výrobě nasbíral tolik zkušeností, že se rychle zařadil mezi přední české autory figurálního a užitkového porcelánu. V 50. a 60. letech se jeho díla těšila uznání doma i v zahraničí, například na světové výstavě EXPO 58, kde obdržela několik významných ocenění. Typické kompletní soupravy a jednotlivé figurky byly symbolem luxusu a světaznalosti svého majitele.

Ježek během své rozsáhlé kariéry navrhl mnoho děl – od jednotlivých plastických soch až po 39 kompletních souprav. Mezi jeho nejznámější patří Hřebečkové, Dvě volavky, Páv, Velký býk, Sedící kočka a Vyjící liška. Inspiraci čerpal ze světa zvířat, což promítal do své tvorby netradiční stylizací. Jeho práce se neřídí principy realistického vyobrazení – elongované či zvráceně deformované postavy působí výrazným dojmem. Hladkost a sterilita bílého porcelánu v kontrastu s dynamikou a expresivitou soch mohou některým divákům připadat až mrazivě, zejména pokud se jim tyto objekty vryly do dětských vzpomínek.

Proč byste měli dobře zvážit pořízení "mini" prasátka jako domácího mazlíčka

Proč byste měli dobře zvážit pořízení "mini" prasátka jako domácího mazlíčka

Číst článek

Porcelánové plastiky a čajové servisy z duchcovských závodů se na aukčních serverech prodávají za značné částky. Například sousoší Volavky od Ježka se pohybuje okolo čtrnácti tisíc korun, menší sochy jsou oceněny v nižších tisících a designové sety nádobí často šplhají k hodnotě kolem deseti tisíc korun. Vlastnictví některého z těchto děl dnes představuje reálnou finanční příležitost. Místo aby tyto cenné artefakty jen shromažďovaly prach na poličce, může jejich prodej přinést slušný zisk.

Historie porcelánových předmětů a jejich neotřelý design dokládají, že umělecké inovace minulosti nacházejí cestu ke zvýšené sběratelské hodnotě. Majitelé těchto děl by proto neměli opomíjet možnost zhodnotit své poklady a případně je proměnit v atraktivní investice.

Tagy související s článkem:

Související články